Bielskie Muzeum jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego. W jego skład wchodzą cztery wyjątkowe obiekty: Zamek Książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Dom Tkacza i Fałatówka. To właśnie w tych miejscach pokazuje i opowiada się historię oraz uczy jak odkrywać własne korzenie. Muzeum to również miejsce spotkań rodzinnych i towarzyskich, a także przekazywania wiedzy i odkrywania sztuki.  

Zamek jest najstarszą i największą zabytkową budowlą naszego miasta. Wzniesiony w XIV wieku, należał m.in. do Piastów cieszyńskich (do 1572 r.), węgierskich Sunneghów (1792-1724) i książąt Sułkowskich (1752-1945). Był wielokrotnie przebudowywany, po raz ostatni w połowie XIX w. Po II wojnie światowej przejęty przez Państwo Polskie, stał się siedzibą kilku instytucji kulturalno-oświatowych, obok Muzeum działały tutaj m.in.: Biblioteka Miejska, Archiwum Państwowe i Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, to ostatnie do 1983 r.

Tradycje muzealne w dwumieście u stóp Beskidów sięgają początków ubiegłego stulecia. Muzeum Miejskie w galicyjskiej Białej otwarto w 1904 r., a w śląskim Bielsku w 1906 r. Pierwsze działało w pomieszczeniach ratusza, drugie w budynku przy Rynku 9. Podczas wojny obie instytucje połączono, tworząc tzw. Heimatmuseum ulokowane w Białej, w dawnym domu cechowym przy placu Wolności 7. Po II wojnie światowej siedzibą Muzeum stał się bielski zamek. W latach 1950-1963 placówka była oddziałem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, później działała m.in. jako Państwowe Muzeum w Bielsku-Białej (do 1975 r.) i Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej (do 2001 r.). Od końca 2013 r. jest to Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

- Bielsko-Biała to piękne miasto z wieloma ciekawymi miejscami do zwiedzania. Jednym z takich miejsc jest właśnie Muzeum Historyczne i wchodzący w jego skład Zamek Książąt Sułkowskich, który w tym sezonie możemy zobaczyć na koszulkach naszych siatkarek. Dzięki podjętej współpracy siatkarki BKS BOSTIK Bielsko-Biała uczestniczyły w profesjonalnej sesji zdjęciowej właśnie w Zamku, a jej efekty kibice mogą zobaczyć m.in. w kalendarzu na rok 2021 – mówi Aleksandra Jagieło – Prezes Bialskiego Klubu Sportowego S.A.

Więcej o Bielskim Muzeum możecie przeczytać tutaj: https://muzeum.bielsko.pl/pl/strona_glowna

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej dziękujemy za zaufanie i witamy na pokładzie!